liu.seSök publikationer i DiVA
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Spectral properties of nonassociative algebras and breaking regularity for nonlinear elliptic type PDEs
Linköpings universitet, Matematiska institutionen, Matematik och tillämpad matematik. Linköpings universitet, Tekniska fakulteten.ORCID-id: 0000-0002-8422-6140
2019 (Engelska)Ingår i: St. Petersburg Mathematical Journal, ISSN 1061-0022, E-ISSN 1547-7371, Vol. 31, nr 2, s. 255-278Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper, we address the following question: Why certain nonassociative algebra structures emerge in the regularity theory of elliptic type PDEs and also in constructing nonclassical and singular solutions? The aim of the paper is twofold. Firstly, to give a survey of diverse examples on nonregular solutions to elliptic PDEs with emphasis on recent results on nonclassical solutions to fully nonlinear equations. Secondly, to define an appropriate algebraic formalism which makes the analytic part of the construction of nonclassical solutions more transparent.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
American Mathematical Society (AMS), 2019. Vol. 31, nr 2, s. 255-278
Nyckelord [en]
Ellitpic type PDEs, Nonassociative algebras, Idempotents
Nationell ämneskategori
Matematisk analys Algebra och logik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:liu:diva-154520OAI: oai:DiVA.org:liu-154520DiVA, id: diva2:1290328
Tillgänglig från: 2019-02-20 Skapad: 2019-02-20 Senast uppdaterad: 2019-03-25Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(349 kB)14 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT03.pdfFilstorlek 349 kBChecksumma SHA-512
f55ebc76031d19360d02aadb6c15490866247216f13d05b8b6473b839fc69d2df1c4a1d7989a4fa8027ece7affe01ef89e03726fce015d3ec27499c62596be9c
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Personposter BETA

Tkachev, Vladimir

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Tkachev, Vladimir
Av organisationen
Matematik och tillämpad matematikTekniska fakulteten
I samma tidskrift
St. Petersburg Mathematical Journal
Matematisk analysAlgebra och logik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 14 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 188 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf