liu.seSök publikationer i DiVA
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A maximum modulus estimate for solutions of the Navier-Stokes system in domains of polyhedral type
Linköpings universitet, Matematiska institutionen, Tillämpad matematik. Linköpings universitet, Tekniska högskolan.
University of Rostock.
2009 (Engelska)Ingår i: MATHEMATISCHE NACHRICHTEN, ISSN 0025-584X , Vol. 282, nr 3, s. 459-469Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

The authors prove a maximum modulus estimate for solutions of the stationary Navier-Stokes system in bounded domains of polyhedral type.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2009. Vol. 282, nr 3, s. 459-469
Nyckelord [en]
Navier-Stokes system, nonsmooth domains
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:liu:diva-18023DOI: 10.1002/mana.200710747OAI: oai:DiVA.org:liu-18023DiVA, id: diva2:214263
Tillgänglig från: 2009-05-04 Skapad: 2009-05-04 Senast uppdaterad: 2009-05-04

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

G. Maz'ya, Vladimir

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
G. Maz'ya, Vladimir
Av organisationen
Tillämpad matematikTekniska högskolan
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 375 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf