liu.seSök publikationer i DiVA
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Multilinear pseudodifferential operators beyond Calderón–Zygmund theory
New Mexico State University, Las Cruces, NM, USA .
Linköpings universitet, Matematiska institutionen, Matematik och tillämpad matematik. Linköpings universitet, Tekniska högskolan.ORCID-id: 0000-0002-8976-8299
Uppsala University, Sweden .
2014 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Analysis and Applications, ISSN 0022-247X, E-ISSN 1096-0813, Vol. 414, nr 1, s. 149-165Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We consider two types of multilinear pseudodifferential operators. First, we prove the boundedness of multilinear pseudodifferential operators with symbols which are only measurable in the spatial variables in Lebesgue spaces. These results generalise earlier work of the present authors concerning linear pseudo-pseudodifferential operators. Secondly, we investigate the boundedness of bilinear pseudodifferential operators with symbols in the Hormander S-p,delta(m) classes. These results are new in the case p less than 1, that is, outwith the scope of multilinear Calderon-Zygmund theory.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Elsevier, 2014. Vol. 414, nr 1, s. 149-165
Nyckelord [en]
Multilinear pseudodifferential operators; Hormander class symbols; Mixed norm estimates; Bilinear pseudodifferential operators
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:liu:diva-105892DOI: 10.1016/j.jmaa.2013.12.062ISI: 000332194700013Scopus ID: 2-s2.0-84893981279OAI: oai:DiVA.org:liu-105892DiVA, id: diva2:712126
Tillgänglig från: 2014-04-14 Skapad: 2014-04-12 Senast uppdaterad: 2017-12-05Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Rule, David

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Rule, David
Av organisationen
Matematik och tillämpad matematikTekniska högskolan
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Analysis and Applications
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 78 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf