liu.seSök publikationer i DiVA
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Combinatorial invariance of Kazhdan-Lusztig-Vogan polynomials for fixed point free involutions
Linköpings universitet, Matematiska institutionen, Matematik och tillämpad matematik. Linköpings universitet, Tekniska fakulteten.
Linköpings universitet, Matematiska institutionen, Matematik och tillämpad matematik. Linköpings universitet, Tekniska fakulteten.
2018 (Engelska)Ingår i: Journal of Algebraic Combinatorics, ISSN 0925-9899, E-ISSN 1572-9192, Vol. 47, nr 4, s. 543-560Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

When acts on the flag variety of , the orbits are in bijection with fixed point free involutions in the symmetric group . In this case, the associated Kazhdan-Lusztig-Vogan polynomials can be indexed by pairs of fixed point free involutions , where denotes the Bruhat order on . We prove that these polynomials are combinatorial invariants in the sense that if is a poset isomorphism of upper intervals in the Bruhat order on fixed point free involutions, then for all v amp;gt;= u.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
SPRINGER , 2018. Vol. 47, nr 4, s. 543-560
Nyckelord [en]
Kazhdan-Lusztig-Vogan polynomials; Special partial matching; Combinatorial invariance
Nationell ämneskategori
Geometri
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:liu:diva-149359DOI: 10.1007/s10801-017-0785-zISI: 000435125100002OAI: oai:DiVA.org:liu-149359DiVA, id: diva2:1229802
Anmärkning

Funding Agencies|Wenner-Gren Foundations

Tillgänglig från: 2018-07-02 Skapad: 2018-07-02 Senast uppdaterad: 2018-08-02

Open Access i DiVA

fulltext(641 kB)68 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT01.pdfFilstorlek 641 kBChecksumma SHA-512
1358043db6c2c1411a0e3fdd4226fed9a233e3a7f16733aa3cb16b900a8cfa932ab5be2e297b033cb299b904306a1ecbc9184f4789d4bc58e495618cb042052c
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Abdallah, NancyHultman, Axel
Av organisationen
Matematik och tillämpad matematikTekniska fakulteten
I samma tidskrift
Journal of Algebraic Combinatorics
Geometri

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 68 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 1331 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf