liu.seSök publikationer i DiVA
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
On finite sum theorems for transfinite inductive dimensions
Linkoping Univ, Dept Math, S-58183 Linkoping, Sweden.
1999 (Engelska)Ingår i: Fundamenta Mathematicae, ISSN 0016-2736, E-ISSN 1730-6329, Vol. 162, nr 1, s. 91-98Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We discuss the exactness of estimates in the finite sum theorems for transfinite inductive dimensions trind and trInd. The technique obtained gives an opportunity to repeat and sometimes strengthen some well known results about compacta with trind not equal trInd. In particular we improve an estimate of the small transfinite inductive dimension of Smirnov's compacts S-alpha, alpha < omega(1), given by Luxemburg [Lu2].

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
1999. Vol. 162, nr 1, s. 91-98
Nyckelord [en]
transfinite dimension
Nationell ämneskategori
Naturvetenskap
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:liu:diva-49815OAI: oai:DiVA.org:liu-49815DiVA, id: diva2:270711
Tillgänglig från: 2009-10-11 Skapad: 2009-10-11 Senast uppdaterad: 2017-12-12

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

I samma tidskrift
Fundamenta Mathematicae
Naturvetenskap

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 22 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • oxford
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf