liu.seSearch for publications in DiVA
Change search
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link
Erkek Adam Ezberini Bozmak Uzerine: Türkiye-de Toplumsal Cinsiyet Sisteminin Resmi Söylem Üzerinden Kurgulanması [Deconstructing the Memorization of Manly Man: The Construction of Gender System Through Official Discourse in Turkey]
Linköping University, The Tema Institute, The Department of Gender Studies. Linköping University, Faculty of Arts and Sciences.
2008 (Turkish)In: Cinsiyet Halleri: Turkiye'de Toplumsal Cinsiyet'in Kesişim Sınırlari [States of Sex: The Crosscutting Borders of Gender Relations in Turkey] / [ed] Nil Mutluer, Istanbul: Varlık , 2008, 1, 232-246 p.Chapter in book (Other academic)
Abstract [tr]

Nil Mutluer’in derleyip yayına hazırladığı bu kitap, genel anlamda Türkiye'deki cinsiyet hallerinin değişik boyutlarına dikkat çekiyor. Cinsiyet, din, eğitim, etnisite, hukuk, göç, medya, militarizm, sınıf, siyaset ve tarihin değişik kesişim noktalarına odaklanan makaleler, yerel alandaki sosyal, ekonomik ve siyasi güç ilişkileri hakkında bilgi veriyor ve hem toplumsal cinsiyetin hem de birlikte analiz edildiği kriterlerin tek başına bir “kategori” olarak ele alınamayacağına işaret ediyor. Derleme kapsamındaki çalışmaların ortak noktası, feminist yaklaşım veya toplumsal cinsiyet teorileri ve bakış açısıyla ele alınıyor olmaları. Türkiye'de feminist literatür, 1980'lerden bu yana kadın hareketiyle eş zamanlı gelişti. Literatüre son on yılda giren ‘toplumsal cinsiyet’ kavramı artık sadece kadın çalışmalarıyla özdeşleştirilmese de, erkeklik ve eşcinsellik gibi alanlarda yapılan çalışmalar oldukça yeni ve az sayıda. Cinsiyet Halleri’nde, konu bütünlüğü yerine bu değişik alanların bir arada olması hedeflendi.

Place, publisher, year, edition, pages
Istanbul: Varlık , 2008, 1. 232-246 p.
Keyword [en]
masculinity, hegemonic masculinity, militarism, gender, sexuality, Turkey, medical, homosexuality, men
National Category
Social Sciences Interdisciplinary
Identifiers
URN: urn:nbn:se:liu:diva-44899Local ID: 78164ISBN: 978-975-434-350-2OAI: oai:DiVA.org:liu-44899DiVA: diva2:265761
Available from: 2009-10-10 Created: 2009-10-10 Last updated: 2013-05-22Bibliographically approved

Open Access in DiVA

No full text

Other links

link

Search in DiVA

By author/editor
Biricik, Alp
By organisation
The Department of Gender StudiesFaculty of Arts and Sciences
Social Sciences Interdisciplinary

Search outside of DiVA

GoogleGoogle Scholar
The number of downloads is the sum of all downloads of full texts. It may include eg previous versions that are now no longer available

Total: 1104 hits
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link